
Pamięć w sporcie
Rola pamięci w sporcie
Pamięć jest jedną z najciekawszych zdolności w sporcie. Działa ona w sposób wyjątkowy – stanowi bazę pod rozwój innych umiejętności, jak efektywne podejmowanie decyzji czy antycypacja. Mimo oczywistych korzyści związanych z treningiem pamięci, wciąż jest on rzadko spotykany w świecie sportu. Warto wykorzystać ten fakt, by być o krok przed innymi!
Gra na pamięć
Komentatorzy sportowi często używają zwrotu „zagranie na pamięć”. Tego typu gra polega na zapamiętaniu ustawienia zawodników by po kilku chwilach użyć wyuczonego schematu. Sportowiec dzięki zapamiętanym informacjom potrafi przewidzieć, gdzie znajduje się jego kolega z drużyny. To nic innego jak skutek efektywnego treningu pamięci, który daje nam przewagę w postaci elementu zaskoczenia i bardzo szybkich działań.
Jak działa pamięć?
W klasycznym podziale możemy wyróżnić cztery typy pamięci:
- pamięć sensoryczną – która odpowiada za bardzo krótkie (maks. 0.5s.) przechowywanie informacji z naszych zmysłów,
- pamięć krótkotrwałą – w której jesteśmy w stanie przechować kilka informacji na krótki okres czasu, np. o ustawieniu zawodników na boisku,
- pamięć roboczą – która służy do przetwarzania informacji,
- pamięć długotrwałą – w której przechowywane są bardzo duże ilości informacji, np. o tym jak poprawnie technicznie wykonać dane zagranie.
Biorąc pod uwagę sport, najbardziej interesującymi działaniami są pamięć krótkotrwała i robocza. To dzięki nim jesteśmy w stanie podejmować w czasie gry decyzje stanowiące o zwycięstwie. Nie zapomnijmy jednak, że wszystkie z wymienionych elementów współpracują ze sobą, tworząc jedną całość.
Jak trenować pamięć w sporcie?
Trening pamięci najlepiej wpleść w cykliczny trening sportowy. Trzeba mieć na uwadze, że samo zapamiętywanie nie przyniesie maksymalnie wysokich wyników. Należy wprowadzić dodatkowe elementy związane z pracą mózgu, jak np. działania arytmetyczne, które zaangażują pamięć roboczą i odblokują potencjał innych umiejętności. Bardzo ważne jest wprowadzenie treningu pamięci już w młodym wieku, kiedy mózg zawodnika jest najbardziej otwarty i podatny na trening.