
Propriocepcja – zmysł sportowca
BRAIN TRAINING
Oprócz tradycyjnych, dobrze zbadanych zmysłów jak wzrok, czy węch, możemy też wyróżnić te na pozór niewidoczne, związane z odkryciami nowoczesnej nauki. Jednym z nich jest propriocepcja, znana także jako czucie głębokie oraz kinestezja. Podążając za etymologią łacińską możemy ją opisać jako czucie samego siebie.
Czym jest propriocepcja?
Trenuj swój mózg
czyli jak działa czucie głębokie?
Opisanie istoty działania zmysłu propriocepcji to temat na książki i tysiące badań. Dla nas najważniejsze jest zrozumienie, że jest to zmysł „wewnątrz nas”, ściśle współpracujący z naszym ciałem i układem nerwowym. Specjalne receptory odbierają informację z naszych mięśni, ścięgien czy więzadeł i za pomocą impulsu elektrycznego przesyłają ją do centralnego układu nerwowego, gdzie po przetworzeniu dostajemy wiadomość, np. o sile nacisku. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować ruch naszego ciała do warunków w jakich się znaleźliśmy. Można więc powiedzieć, że zaawansowany trening propriocepcji to również trening naszego mózgu.
Propriocepcja – jak zdobyć przewagę w sporcie ?
Dlaczego określiliśmy czucie głębokie zmysłem sportowca, skoro jest to mechanizm występujący u każdego człowieka?
Sport jest dziedziną, gdzie znajomość swojego ciała i płynących z niego informacji jest podstawą mistrzowskiego wykonania. Nie inaczej jest w przypadku propriocepcji. Dobrze zaplanowany trening czucia głębokiego przynosi szereg korzyści począwszy od lepszych występów, poprzez przyspieszony czas poprawnej reakcji, a skończywszy na profitach zdrowotnych.
Urazy w sporcie a kinestezja.
Jak uniknąć kontuzji?
Elementy treningu propriocepcji często pojawiają się dopiero w czasie rekonwalescencji po kontuzji. Jest to bardzo ważny element w powrocie do optymalnej formy, ale pamiętajmy o starej zasadzie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wynika z badań: zawodnicy, którzy regularnie ćwiczyli swoje czucie głębokie, rzadziej doznawali kontuzji od swoich rówieśników w grupach kontrolnych.
Trening
Trenuj swoje ciało i mózg
Nie ulega wątpliwości, że propriocepcja podlega treningowi. Podobnie jak w innych dziedzinach, aby być lepszym musimy poświęcić swój czas i wysiłek na ćwiczenie czucia głębokiego. Z drugiej strony mogą to być zadania atrakcyjne, które przełamią codzienną rutynę i dadzą trenującym dużo satysfakcji.
Czym różni się równowaga od propriocepcji?
Kwestią niezwykle ważną podczas treningu jest odróżnienie ćwiczeń wyłącznie na równowagę od tych wspomagających czucie głębokie. Są to zagadnienia ściśle ze sobą związane, jednak nie tożsame. Samo stanie na jednej nodze i próba utrzymania środka ciężkości w optymalnym punkcie to za mało. Przy treningu propriocepcji należy dodać kolejne, absorbujące poznawczo zadania. Dzięki temu wspomagamy automatyzację, która jest podstawą wykonania we współczesnym sporcie.
Talent
Jak zidentyfikować talent w sporcie?
Jak pokazują badania wyższy poziom propriocepcji przejawiały osoby nie tyle dłużej trenujące, co znajdujące się na wyższym poziomie rozgrywek. Może to być przesłanka wskazująca na potrzebę uwzględnienia zdolności czucia głębokiego w identyfikacji talentu. Z kolei w odniesieniu do samego treningu należy postawić nie tyle na ilość co jakość i profesjonalizm. Poprawna identyfikacja propriocepcji u młodzieży w połączeniu z przemyślanym cyklem treningowym to klucz do sukcesów w przyszłej karierze młodego sportowca.
Kreatywność
Jak trenować propriocepcję?
Z użyciem nowoczesnego sprzętu trening propriocepcji staje się o wiele ciekawszy. Ćwiczenia wykonuje się z dużą przyjemnością, a ograniczenia stawia jedynie wyobraźnia. Bądźmy kreatywni! Dzięki połączeniu technologii i tradycyjnych metod jesteśmy w stanie wprowadzać do ćwiczeń niezliczone modyfikacje, a dostosowanie poziomu ich trudności dla zawodnika to pestka.
1 komentarz
I have to get across my admiration for your generosity supporting persons who really want assistance with the area. Your very own dedication to getting the message all over has been extraordinarily functional and has in every case enabled ladies like me to reach their endeavors. Your new helpful publication signifies a great deal to me and far more to my colleagues. With thanks; from each one of us.